شرکت تاسیساتی و ساختمانی آروین آزما آرتا

با ما صاحب خانه‌های رویاییتان شوید

خدمات شرکت آروین آزما آرتا

خدمات مربوط به شرکت آروین آزما آرتا را در این بخش مشاهده فرمایید.

آیا پروژه ساختمانی دارید که بتوانیم به آن کمک کنیم ؟

دریافت مشاوره رایگان

تأسیسات مکانیکی ساختمان

تأسیسات مکانیکی ساختمان شامل مجموعه ای از سازه ها و اجزایی است که ساختار سیستم های داخلی ساختمان را جهت بهبود سطح آسایش زندگی بشر ایده آل می سازد.

در واقع، می‌توان تأسیسات مکانیکی را با سیستم شریانی بدن انسان مقایسه نمود. آنجا که گردش خون در رگ های بدن ما به مانند سیستم یک تأسیسات مکانیکی عمل می‌کند.

تاسیسات

سیستم تاسیسات موتورخانه

انواع تأسیسات مکانیکی

تأسیسات مکانیکی به عنوان جزء تفکیک ناپذیر و مکمل ساختمان که نقش بسیار مهم و مؤثری در افزایش بقا و طول عمر آن دارد، شامل مؤلفه های متعدد و متنوعی است که بسته به کاربری و کیفیت ساخت پروژه، حوزه های مختلفی را پوشش می دهد که عبارتند از:

شامل دو سیستم انتقال آب که موازی یکدیگر عمل می کنند. یکی وظیفه تأمین آب آشامیدنی و مصرفی را به عهده دارد و دیگری مواد ضایعاتی انباشته شده در لوله ها (فاضلاب) را از ساختمان خارج می کند.

شامل سیستم ها و تجهیزات مربوط به گرمایش (Heating) تهویه (Ventilation) و تهویه مطبوع (Air Conditioning) ساختمان می باشد که مجموعه ای از فناوری های ضروری جهت ایجاد شرایط آسایش را از طریق تهویه و خلق شرایط دمایی مطبوع برای فضاهای داخلی ساختمان، تشکیل می دهد.

سیستم لوله کشی گاز و انشعابات آن در ساختمان که بر اساس قوانین و مقررات مشخصی طراحی و اجرا می گردد.

شامل تجهیزات اطفاء حریق که با هشدار سیستم اعلان حریق، آب را به محل آتش سوزی منتقل می کنند.

مجموعه ای است که از بخش های مختلفی شامل مدار گردش آب، فواره و آب نما، گرم کننده، سیستم اتوماتیک مواد شیمیایی و سیستم کنترل، تشکیل شده است.

شامل تجهیزاتی که مهمترین آن ها کابین، وزنه تعادل، الکتروموتور، راه پله و تابلو برق هستند.

 • تأسیسات درمانی

مجموعه ای شامل سیستم تأمین گازهای طبی از جمله اکسیژن، دی اکسید کربن، نیترواکساید، هوای فشرده و نیز سیستم خلاء می باشد.

سیستم لوله کشی بخار و انشعابات آن در ساختمان که شامل متعلقاتی از جمله شیرآلات کنترل و تقلیل فشار، تله های بخار و … است.

تاسیسات

سیستم تاسیسات موتورخانه

طراحی تأسیسات مکانیکی

در طراحی تأسیسات مکانیکی، ملاحظات مربوط به سازه و معماری ساختمان، نقش مهمی را ایفا می کند؛ چنانکه هماهنگی مهندسان مکانیک با مهندسین عمران و معمار ساختمان، از ابتدای پروژه، لازمه طراحی اصولی و بی عیب و نقص تأسیسات مکانیکی ساختمان می باشد. هرچند که امروزه می توان به کمک مدل سازی سه بعدی اجزاء تشکیل دهنده ساختمان که یکی از ارکان فناوری BIM یا همان Building Information Modeling و به معنای مدل سازی اطلاعات ساختمان می باشد، اساساً مشکلات ناشی از عدم هماهنگی ها، اشتباهات طراحی و دوباره کاری ها را از میان برد.     

الزامات و چگونگی طراحی تأسیسات مکانیکی ساختمان را به طور مختصر در دو بخش تأسیسات بهداشتی و تأسیسات HVAC بررسی می نمائیم:

1- طراحی تأسیسات بهداشتی

هدف از طراحی تأسیسات بهداشتی، ایجاد سیستم مناسب توزیع آب و دفع فاضلاب ساختمان می باشد که در صورت عدم کفایت، مشکلات قابل توجهی را برای ساکنین آن به وجود می آورد. تمامی محاسبات لازم جهت طراحی تأسیسات بهداشتی، بر اساس استانداردهای تعریف شده در مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان انجام می گیرد. عمده ترین پارامترهای محاسبه و طراحی در سیستم آبرسانی، سایزینگ لوله های آب سرد و آب گرم مصرفی و در صورت نیاز انتخاب پمپ و مخزن می باشند. 

در سیستم دفع فاضلاب نیز، سایزینگ لوله های فاضلاب سبک و سنگین، لوله های حامل آب باران و لوله های تهویه سیستم فاضلاب و همچنین درنظر گرفتن شیب کافی برای لوله های افقی از مهمترین مراحل محاسبه و طراحی به شمار می روند.

2- طراحی تأسیسات HVAC

طراحی دقیق و اجرای اصولی تأسیسات HVAC به منزله ایجاد شرایط مطلوب محیطی (از نظر دما، رطوبت، تمیزی هوا و …) در فضاهای داخلی ساختمان خواهد بود که تأثیر مستقیم آن روی میزان سطح آسایش ساکنین، غیر قابل انکار می باشد. ظرفیت سنجی و انتخاب سیستم مناسب از الزامات اولیه و اساسی طراحی تأسیسات HVAC به حساب می آیند. چنانکه هریک بایستی در دو فاز جداگانه محاسبه و ارزیابی گردند. گام بعدی در طراحی تأسیسات HVAC شامل مراحل متعددی است که مهمترین آن ها عبارتند از: سایزینگ خطوط لوله کشی و یا کانال کشی، انتخاب تجهیزات مناسب با توجه به نوع سیستم انتخابی و ارائه نقشه های دقیقی که مبنای اجرای پروژه قرار خواهند گرفت و بایستی همواره مطابق با محدودیت های فیزیکی ساختمان باشند.

خدمات شرکت آروین آزما آرتا در طراحی تأسیسات مکانیکی ساختمان

گروه مهندسی آروین آزما آتا، نظر به اهمیت وجود تأسیسات مکانیکی کارامد در بهبود سطح آسایش زندگی افراد و نیز افزایش طول عمر مفید ساختمان، قادر خواهد بود به کمک استفاده از نرم افزارهای شناخته شده و بروز نقشه کشی و بواسطه تجربه های متعدد در طراحی و سایزینگ تأسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب) و HVAC، مناسب ترین طرح ممکن را ضمن لحاظ نمودن محدودیت های معماری و امکانات مالی کارفرما برای احداث ساختمان، ارائه دهد.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی و دریافت خدمات مشاوره و طراحی در مورد تأسیسات بهداشتی و HVAC برای انواع پروژه ها با گروه مهندسی آروین آزما آتا تماس حاصل فرمائید.

انواع ساخت و ساز

امروزه ساخت‌و‌ساز هم مانند صنعت‌های دیگر دچار رشد و دگرگونی بسیاری گشته است، همین موضوع باعث‎شده که صنعت ساخت‌و‌ساز نیز به دسته‌بندی‌های متنوعی تقسیم شود. ما در این‌مقاله به بررسی دسته‌بندی‌های متنوع در این صنعت پرداخته‌ایم.
معماری و عمران

معماری و عمران

صنعت ساخت‌وساز با توجه به کاربری، به دو بخش تقسیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که هر بخش دارای طیف متنوعی از پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کاری با ارزش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری و ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ویژه است.

 1. «غیرمسکونی» : دارای سه زیرمجموعه (صنایع سنگین، سازمانی و تجاری، مهندسی ساخت) 
 2. «مسکونی»

اگر درباره جایگاه خودتان در صنع ساخت‌وساز مطمئن نیستید، به خواندن مطلب ادامه بدهید تا ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و جزییات هریک از بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیر را مشاهده کنید:

 • ساخت و نوسازی منازل مسکونی
 • ساخت‌وساز صنعتی و سنگین
 • ساختمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سازمانی و تجاری
 • مهندسی ساخت

 تنوع این حرفه آن‌قدر زیاد است که یک مهندس ساخت‌وساز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خود را به‌عنوان بخشی از تمامی پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیر تصور کند:

 • ساخت خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فوق مدرن و سازگار با محیط‌زیست 
 • ساخت پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عظیم هیدروالکتریک (مانند پروژه‌های تونل) 
 • ساخت مجتمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرگرمی مدرن (مانند ورزشگاه‌های بزرگ)
 • ساخت پل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فوق‌العاده پیشرفته 

ساخت و نوسازی منازل مسکونی

در این بخش، وظیفه شما صرفاً به ساخت خانه خلاصه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؛ شما در حال ساختن رویاها و تجربیات افرادی هستید که در این مکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها زندگی خواهند کرد!

خرید خانه را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان بزرگ‌ترین سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری اکثر مردم دانست. ما همیشه رویای داشتن یک خانه را در سرداریم و برای رسیدن به آن سخت کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم. متخصصان ساخت و نوسازی همواره تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تا مردم را به رویاهای خود برسانند. حتی فکر کردن به این‌که مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نقشی در شکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری رویاها و تجربیات دیگران داشته باشد هم هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیز و لذت‌بخش است.

کارفرمایان این بخش شامل دودسته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که بر اساس نیاز، هرکدام از این کارفرمایان افراد متخصص را در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف به خدمت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. 

 1. سازندگان خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید
 2. پیمانکاران بازسازی خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

پیمانکاران در ظرفیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجاری هم فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند مانند شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مستقل و متخصص مانند پیمانکاران لوله‌کشی یا پیمانکاران سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع که در ابعاد کوچک 2-3 نفره تا ابعاد بزرگ‌تر با ده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کارمند فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. پیمانکاران تجاری در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تخصصی و در پروژه‌های ساخت‌وساز و نوسازی فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و در برخی موارد شامل خدمات عمومی هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. بسیاری از این شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها توسط افرادی اداره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که پیش‌ازاین در شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردند و سپس شرکت خودشان را تأسیس کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

معماری و عمران

معماری و عمران

ساخت‌ و ساز صنعتی و سنگین

آیا در کودکی دوست داشتید تا با کامیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اسباب‌بازی بازی کنید؟ آیا شغل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خارج از منزل و زندگی در مکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید را دوست دارید؟ آیا قدرت یک کامیون شمارا هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟ اگر پاسخ شما مثبت است، شاید به این شغل علاقه داشته باشید!

بخش ساخت‌وساز صنعتی شامل کار با ابزار و ماشین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آلات سنگین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. شما در این بخش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با بزرگ‌ترین کامیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جهان کارکنید. اندازه برخی از این ماشین‌آلات از یک خانه دوطبقه هم بزرگ‌تر است! علاوه براین، کار با ابزارآلات و تجهیزات دیگری را یاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرید که همگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیز باشند.

اما فعالیت در این بخش فقط به کار با ماشین‌آلات سنگین خلاصه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. با کار در صنایع سنگین، شما به ساخت تأسیسات صنعتی عظیم مانند نیروگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، نیروگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و معادنی کمک خواهید کرد که راحتی زندگی روزمره را برای ما به ارمغان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورند.

ساختمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سازمانی و تجاری

آیا تابه‌حال با نگاه کردن به آسمان‌خراش‌ها هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زده شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید؟ آیا از طراحی برج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لذت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برید؟ اگر این‌طور است، حتماً از ساخت سازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سازمانی و تجاری لذت خواهید برد، چراکه این کار خلاقیت شمارا پرورش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. 

فعالیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های این بخش شامل ساخت سازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند دفاتر کاری مرتفع و برج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اداری، استادیوم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، مدارس، بیمارستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، مراکز خدماتی، کتابخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، گالری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هنری و موزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

مهندسی ساخت

به‌طور خلاصه، بخش مهندسی ساخت کیفیت زندگی ما را بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد. کار در این بخش به معنای بهبود سازوکارهای صنعت ساخت‌وساز است. وظیفه شما در این بخش شامل نصب زیرساخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی و فراهم کردن خدماتی است که نیازهای اساسی جوامع شهری را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

شما در این بخش به ساخت پل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، بزرگراه، جاده و سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حمل‌ونقل انبوهی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازید که تردد روزمره را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. علاوه بر این، شما به تأمین خدمات ضروری مانند سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تصفیه آب و خطوط برق و ارتباطی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازید که نقش مهمی در رشد اقتصادی دارند. به‌عبارت‌دیگر، شما عناصر اساسی یک زندگی باکیفیت و پررونق را برای مردم شهر و کشور خودتان فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید.

معماری و عمران

معماری و عمران

انواع کارفرمایان

امروزه بیش از صدها هزار شرکت متخصص ساخت‌وساز در دنیا وجود دارند. شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید برای انواع مختلفی از شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ساختمانی کارکنید:

 • پیمانکاران عمومی معمولاً با صاحبان زمین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها یا شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که به دنبال ایجاد سازه‌های بزرگ هستند. آن‌ها به‌عنوان پیمانکار اصلی در پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که شامل طیف وسیعی از فرآیندهای تخصصی ساختمانی است. این فعالیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تخصصی سپس به شرکت-های کوچک‌تر برون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سپاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 • فعالیت طراحان تا حدودی مشابه پیمانکاران عمومی است، اما آن‌ها بر جنبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های طراحی، معماری و مهندسی نظارت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.
 • مدیران ساخت‌وساز نظارت و برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی فرآیند را برای مشتریان خود انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

هر آنچه در ارتباط با بازسازی خانه باید بدانید

بازسازی یا مرمت یک بنا به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که با انجام دادن آن بر روی یک بنا عمر آن سازه را افزایش داده و با انجام تعمیرات در آن به حفظ و ماندگاری آن بنا کمک می‌کند. بازسازی خانه و ساختمان قوانین و روش‌های خود را دارد. خانه‌های فرسوده و قدیمی کلنگی بیشتر از دیگر خانه‌ها به بازسازی نیاز دارند.

همانطور که همه ما می‌دانیم اقدام برای بازسازی خانه و نوسازی آن تصمیم بزرگی است که با توجه به عوامل مختلفی مانند میزان بودجه در دسترس شما و نیازهایتان باید گرفته شود. شما باید در درجه اول این موضوع را مشخص کنید که چه فضاهایی از منزل شما نیاز به بازسازی دارد و آیا این بازسازی به زیر ساخت‌ها مانند تاسیسات هم مربوط می‌شود یا خیر؟

بازسازی

بازسازی

مراحل بازسازی منزل به چه صورت است؟

پس از آنکه هدف خود را از بازسازی خانه با توجه به بودجه و نیازهایتان مشخص کردید حالا باید به سراغ فرآیند اصلی بازسازی بروید که این پروسه شامل دو مرحله کلی است: بازسازی زیر ساخت ساختمان و بازسازی دکوراسیون بنا.

بازسازی زیر ساخت ساختمان شامل تغییر یا تعمییر قسمت‌های حیاتی خانه مانند لوله کشی و برق می‌شود که به نیازهای روزانه شما مربوط می‌شود. بازسازی دکوراسیون نیز شامل مواردی می‌شود که مربوط به ظاهر و زیبایی دیزاین داخلی خانه شما است و همه فضاهای خانه که می‌خواهید آن را نوسازی کنید، در بر می‌گیرد.

برآورد هزینه بازسازی ساختمان چطور انجام می‌شود؟

به منظور برآورد هزینه بازسازی خانه قدیمی از هزینه‌های دیگری که باید انجام دهید مطمئن شوید و پس از آن به سراغ تهیه یک لیست جامع از قسمت‌هایی که می‌خواهید بازسازی خانه را در آن انجام دهید بروید. پس از آن هزینه هر کدام را به صورت حدودی برآورد کرده و زمانی که هر کدام از این بخش‌ها برای بازسازی نیاز دارند را نیز معین کنید.

البته در مرحله برآورد هزینه بازسازی خانه کلنگی و در همه مراحل دیگر نباید فراموش کرد که مشورت گرفتن از کارشناسان در زمینه بازسازی خانه‌های فرسوده بسیار ضرورت دارد. هزینه‌های بازسازی خانه‌های فرسوده در حالت کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه خرید مصالح
 • هزینه حمل و نقل زباله
 • هزینه تعمیرات (در صورت نیاز شما)
 • هزینه تغییر دکوراسیون (در صورت نیاز شما)
 • هزینه مجریان، پیمانکاران، کارگران و نیروهای حضور یافته در پروژه بازسازی
مراحل بازسازی

مراحل بازسازی

هزینه مجریان عمدتا به دو روش اصلی روزمزد و کنترات محاسبه می‌شود که در روش روزمزد عمدتا از این روش برای پروژه‌هایی استفاده می‌شود که متراژ بالایی ندارند و برای مجری به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست تا بر اساس متر مربعی کار کند، دستمزد استاد کاران حرفه‌ای معمولا روزانه میان ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود.

اما در روش کنتراتی کمی موضوع فرق می‌کند و این روش که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی اجرا می‌شود، پیمانکار به صورت کلی قیمتی را برای انجام پروژه در نظر می‌گیرد که در این روش سرعت انجام کار نیز بیشتر است و پیمانکار تشویق می‌شود تا سریعتر پروژه را در زمان کوتاهی به پایان برساند تا به دستمزد خود برسد.

به منظور برآورد هزینه بازسازی خانه قدیمی از هزینه‌های دیگری که باید انجام دهید مطمئن شوید و پس از آن به سراغ تهیه یک لیست جامع از قسمت‌هایی که می‌خواهید بازسازی خانه قدیمی را در آن انجام دهید بروید. پس از آن هزینه هر کدام را به صورت حدودی برآورد کرده و زمانی که هر کدام از این بخش‌ها برای بازسازی نیاز دارند را نیز معین کنید.

هزینه بازسازی خانه چقدر است؟

برآورد هزینه بازسازی خانه کلنگی همیشه از مهم‌ترین دغدغه مالکان در این زمینه است که در صورت بهره گیری از دانش فنی و تجربی افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، می‌توان از هزینه‌های آشکار و پنهان عملیات بازسازی خانه قدیمی کم کرد.

بازسازی خانه

بازسازی خانه

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه

 به منظور بازسازی خانه کلنگی و مدیریت هزینه‌های آن باید برنامه ریزی را در اولویت کارهایتان قرار دهید چرا که عدم برنامه ریزی در این زمینه موجب پیشامدهایی می‌شود که خسارات مالی بسیاری را می‌تواند به همراه داشته باشد.

همچنین با در نظر گرفتن برنامه ریزی برای بازسازی خانه‌های فرسوده، اگر قصد بازسازی خانه کلنگی خود را دارید اما بودجه شما محدود است می‌توانید از گزینه‌های جایگزین و موقت برای بازسازی بخشی از خانه استفاده کنید.

شما باید ابتدا مشخص کنید که کدام بخش از خانه شما در اولویت بازسازی است. برای مثال اگر اتاق خواب شما کسل کننده و قدیمی و بی روح شده، آن را در اولویت کارتان قرار دهید و به جای هزینه‌های گزاف بازسازی از یک کاغذ دیواری با رنگ و طرح جذاب استفاده کنید.

برای این کار نیاز نیست تا همه بخش‌ها و دیوارهای اتاق را کاغذ دیواری کنید و فقط اجرای آن بر روی دیواری که ترک خورده یا قدیمی است تاثیر بسیاری را در حال و هوای خانه شما به وجود می‌آورد. یا گزینه دیگر آنکه می‌توانید تنها کفپوش خانه یا بخشی از خانه مانند پذیرایی را تغییر دهید.

اگر قصد بازسازی خانه کلنگی خود را دارید اما بودجه شما محدود است می‌توانید از گزینه‌های جایگزین و موقت برای بازسازی بخشی از خانه کلنگی استفاده کنید. شما باید ابتدا مشخص کنید که کدام بخش از خانه شما در اولویت بازسازی است.

بازسازی خانه قدیمی چطور انجام می‌شود؟

نوسازی ساختمان‌ها به دو روش انجام می‌شود یکی روش بازسازی ساختمان حفاظتی است و دیگری بازسازی ساختمان سبکی است. که در ادامه بازسازی‌های مختلف را برایتان شرح می‌دهیم. این دو روش از لحاظ هزینه بازسازی ساختمان یکسان هستند.

 1. بازسازی ساختمان حفاظتی

 • در روش بازسازی ساختمان حفاظتی به بازسازی و حفاظت کلی از ساختمان شما پرداخته می‌شود.
 • در این روش کلیات یک بنا مورد بازسازی و حفاظت قرار می‌گیرد. در روش بازسازی ساختمان حفاظتی  باید یک مطالعه جامع و کامل بر روی تمامی ویژگی‌های یک ساختمان و مصالح آن ساختمان انجام شود تا بتوان مراحل بازسازی را به صورت صحیح و کامل انجام داد.
 1. بازسازی ساختمان سبکی

 • روش بازسازی ساختمان سبکی به روشی اطلاق می‌شود که تکه‌های جدید جایگزین تکه‌های فرسوده‌تر می‌شود به این صورت که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.
 • از این روش جهت بازسازی بناهای تاریخی استفاده می‌شود زیرا می‌خواهیم سبک و هارمونی تاریخی بدون کمترین تغییر باقی بماند.
 • در این روش شباهت بسیار زیادی بین طرح قدیمی و طرح جدید وجود دارد.
ساخت و ساز

ساخت و ساز

روش بازسازی ساختمان سبکی به روشی اطلاق می‌شود که تکه‌های جدید جایگزین تکه‌های فرسوده‌تر می‌شود به این صورت که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.

یکی از روش‌های مهم دیگر در بازسازی ساختمان می‌توان به بخش طراحی اشاره کرد. مواردی باید در این نوع بازسازی رعایت شود که  در ادامه برای شما شرح می‌دهیم:

 1. مقاوم سازی و محکم کردن یک ساختمان.
 2. سوار کردن المان‌هایی که جدا شده است.
 3. سفت کاری بخش‌هایی از ساختمان که ترک پیدا کرده است.
 4. نوسازی نمای یک ساختمانی که نیاز به بازسازی دارد.
 5. بخش‌هایی از ساختمان که از بین رفته است به صورت کامل نوسازی و بازسازی شود تا روند عادی حیات خود را ادامه دهد.
 6. تغییرات در نوع مصالح استفاده شده در بازسازی یا نو سازی بنای جدید.

به منظور شروع بازسازی خانه قدیمی ابتدا از منزل قدیمی شما یک نقشه تهیه می‌شود که مکان دقیق اتاق‌ها و دیگر بخش‌های مختلف خانه در آن مشخص شده و تغییرات لازم برای بازسازی بر روی آن پیاده می‌شود. در ادامه به آیتم‌هایی که در اغلب بازسازی خانه‌های فرسوده انجام می‌شود، می‌پردازیم.

 • اعمال تغییرات در پوشش کف و دیوار

این تغییرات از بیشترین و در عین حال راحت‌ترین تغییراتی است که در طی بازسازی خانه کلنگی انجام می‌شود و برای انجام آن می‌توان از گزینه‌های متعددی مانند پنل‌های دکوراتیو سه بعدی، پوستر سه بعدی، دیوار پوش، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و انواع کاغذ دیواری و حتی رنگ آمیزی مجدد خانه و بسیاری از گزینه‌های دیگر  استفاده کرد. در زمینه کف پوش نیز گزینه‌های سرامیک، پارکت، لمینت، انواع کف پوش‌های سه بعدی، کف پوش‌های پلاستیکی ، موکت و غیره قابل استفاده هستند.

 • بازسازی آشپزخانه

عمدتا بازسازی آشپزخانه به منظور اوپن کردن با بنایی و کاشی کاری همراه است که احتمالا بحث تغییر در دکوراسیون داخل آن مانند کابینت‌ها را نیز به همراه دارد. مواردی که در نوسازی آشپزخانه اغلب انجام می‌شود عبارتند از: تعویض کابینت‌ها ، تخریب دیوارها، تخریب آرک‌های قدیمی و رابیتس کاری‌، نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی، کف سازی، کاشی بین کابینتی، پرده و غیره که به دلیل موارد متعددی که در زمینه بازسازی آشپزخانه وجود دارد اغلب بازسازی پر هزینه‌ای خواهد بود.

 • بازسازی اتاق‌ها

در بازسازی اتاق‌ها نیز سه گزینه اصلی نیاز به تغییر پیدا می‌کنند که دیوارها و کف یا کمدها هستند. شما می‌توانید از انواع کفپوش و یا تغییر موکت استفاده کنید یا سقف را کناف کاری کرده و کمدها را با نوع جدیدتر آن تعویض کنید. تغییر لوسترها نیز جلوه خاصی را به فضای خانه شما می‌دهد.

قبل و بعد بازسازی

قبل و بعد بازسازی

مواردی که در نوسازی آشپزخانه اغلب انجام می‌شود عبارتند از: تعویض کابینت‌ها ، تخریب دیوارها، تخریب آرک‌های قدیمی و رابیتس کاری‌، نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی، کف سازی، کاشی بین کابینتی، پرده و غیره که به دلیل موارد متعددی که در زمینه بازسازی آشپزخانه وجود دارد اغلب بازسازی پر هزینه‌ای خواهد بود.

بازسازی خانه کلنگی

شهر تهران حدود ۳۳۰۰ هکتار بافت فرسوده دارد که بر اساس اعلام شهرداری قرار است سالانه ۱۰ درصد از این بافت نوسازی شود. به همین دلیل هم برای اجرای بازسازی خانه کلنگی نیازمند چند گام اساسی هستیم که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بازسازی و تعمیر خانه کلنگی چه شرایطی دارد؟

برای بازسازی خانه کلنگی در درجه اول به مجوز شهرداری نیاز است که با استفاده از خدمات الکترونیکی می‌توان آن را انجام داد. تمامی مراحلی که در طی بازسازی ساختمانی و تخریب آن انجام می‌شود باید تحت نظر یک نفر مهندس ناظر که نام او در پروانه ساختمان قید می‌شود، صورت بگیرد و مالکان منازل مسکونی که قصد نوسازی دارند بدون اخذ پروانه، نباید اقدام به تخریب بنای قدیمی خود کنند.

همچنین مهندس ناظر باید بر تمامی عملیات تخریب نظارت مستقیم داشته باشد و اقدامات فنی و علمی لازم را انجام بدهد چرا که بدون حضور مهندس ناظر عملیات تخریب بسیار خطر آفرین خواهد بود. به صورت کلی این موارد باید رعایت شود:

 • همه عملیات‌های اجرایی یک ساختمان می‌بایست الزاماً تحت نظر یک شخص به نام مهندس ناظر که نام او در پروانه ساخت قید شده است، انجام شود و نیاز به مجوز بازسازی دارد.
 • تمامی مالکانی که قصد نوسازی منازل خود را دارند، امکان ندارد بدون اخذ پروانه ساخت امکان تخریب بنا و تغییر کاربری را داشته باشند.

برای بازسازی خانه کلنگی در درجه اول به مجوز شهرداری نیاز است که با استفاده از خدمات الکترونیکی می‌توان آن را انجام داد. تمامی مراحلی که در طی بازسازی ساختمانی و تخریب آن انجام می‌شود باید تحت نظر یک نفر مهندس ناظر که نام او در پروانه ساختمان قید می‌شود، صورت بگیرد و مالکان منازل مسکونی که قصد نوسازی دارند بدون اخذ پروانه، نباید اقدام به تخریب بنای قدیمی خود کنند.

 • وجود و حضور مهندسین ناظر جهت اجرای عملیات تخریب بنا امری ضروری شمارده می‌شود. زیرا نظرات فنی و علمی مهندسین ناظر جهت تخریب و نوسازی یک بنا بسیار الزامی است. زیرا مهندسین ناظر ساختمانی اشراف کامل بر مسائل فنی – مهندسی و استاندارهایی که برای تخریب بنا لازم است دارند.
 • پس تخریب یک بنا و تغییر کاربری بدون وجود  و نظارت مهندسین ناظر یک امر بسیار خطرناک است. در صورت عدم وجود مهندسین ناظر بر عملیات تخریب ساختمانی قطعاً احتمال وقوع حوادث افزایش میابد.
 • پس بهتر است مردم از بدعت‌های قدیمی دوری کرده و بپذیرند مهندس ناظر چه نقش مهمی در ارائه خدمات بهینه که به نفع شهروندان و شهر است، دارند.
ساخت و ساز

ساخت و ساز

 • در سال‌های دور پروانه ساخت بنا به صورت جداگانه صادر می‌شد و پروانه نوسازی هنگامی صادر می‌شد که بنا را تخریب کرده و نخاله‌های آن را جمع‌آوری کرده باشند.  اما این قانون پس از سال ۱۳۶۰ دست خوش تغییر و تحول بسیاری شد به صورتی که پروانه تخریب و نوسازی با یکدیگر برای مالک صادر می‌شود.
 • دقت داشته باشید باید قید شود پروانه پس از تخریب بنا دارای اعتبار است و تا زمانی که بنا به صورت کامل تخریب نشده باشد حق شروع یک عملیات ساختمانی جدید وجود ندارد. در غیر این صورت بنای ساخته شده به‌صورت بناهای بدون مجوز تلقی می‌شود.

جهت بازسازی ساختمان خود باید یک سری قواعد و قوانین را کاملاً مطالعه کرده و سرلوحه خود قرار دهید. در ادامه برخی اصطلاحات را برای شما به صورت اختصاری توضیح خواهیم داد.

تخریب یک بنا و تغییر کاربری بدون وجود  و نظارت مهندسین ناظر یک امر بسیار خطرناک است. در صورت عدم وجود مهندسین ناظر بر عملیات تخریب ساختمانی قطعاً احتمال وقوع حوادث افزایش میابد.

 • ابتدا باید از ملک مورد نظر بازدید کرده تا بتوانید تصمیم به بازسازی ساختمان کنید.
 • هنگام بازدید از ملک مورد نظر متوجه خواهید شد که چه قسمت‌هایی از ساختمان نیاز به بازسازی دارد.
 • شما در این مرحله نقش یک پیمانکار را اجرا می‌کنید که تمامی اوامر کارفرما را برای طراحی اصول داخلی و خارجی اجرا می‌کنید. مراحلی که باید در بازسازی ساختمان انجام دهید به شرح زیر است:
 1. درک و پی بردن به نظر کارفرما و همچنین ارائه یک طرح پیشنهادی توسط طراح تیم شما جهت بازسازی ساختمانی که به شما سپرده شده است و بازسازی نمای ساختمان موردنظر متناسب با درخواست‌های کارفرما
 2. به توافق رسیدن در رابطه با طرح مورد نظر، سپس انجام هماهنگی‌های لازم با کارفرما جهت ارائه برنامه زمان‌بندی انجام بازسازی توسط پیمانکار به کارفرما و  در نهایت دریافت یک مبلغ به عنوان پیش پرداخت جهت شروع فرآیند بازسازی
 3. در صورتی که نیاز به ایجاد تغییر در نمای ساختمان دارید باید نمای ساختمان را تخریب کنید. به دلیل تخریبی که ایجاد می‌شود باید بخش‌هایی را که مخصوص رفت و آمد مردم است یک حفاظ بزنید تا عابرین پیاده، ماشین‌های پارک شده، کارگران در حال کار و ماشین‌های عبوری دچار آسیب نشوند.
 4. شروع به برچیدن شیرآلات و کابینت و وسایل ساختمان و قطع گاز محل بازسازی از فلکه اصلی توسط کارگران ماهر
 5. شروع به تخریب دیوارها و کف ساختمان و سرویس‌های بهداشتی ( در صورت وجود دیوار باربر نیاز به پیمانکار و مهندس عمران باتجربه ضروری است)
 6. تعویض لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی و برق کشی مجدد نسبت به نقشه جدید
 7. اجرای سیم کشی برق طبق نقشه‌های جدید
 8. اجرای سیمان‌کاری و ایزولاسیون پس از خشک شدن سیمان‌کاری سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه
 9. تعویض درب و چارچوب و نصب چهارچوب درب‌ها و کمد دیواری و پنجره جدید و نصب شیشه پنجره‌ها
 10. اجرای رابیتس‌بندی برای سقف جدید و گچ کاری (نورپردازی ) یا اجرای کناف
 11. اجرای کف‌سازی و کاشی‌کاری و سرامیک کاری ساختمان و نصب پله و نماسازی ساختمان
 12. اجرای نقاشی ساختمان
 13. نصب کابینت آشپزخانه و سقف کاذب حمام و دستشویی
 14. نصب کلید و پریزهای ساختمان و تزئینات نورپردازی
 15. اجرای کاغذ دیواری و پارکت ، سرامیک بین کابینتی و سنگ آنتیک
 16. نصب درب‌های داخلی ساختمان
 17. نصب شیرآلات و سینک و کاسه روشویی
 18. نصب درب‌های داخلی ساختمان
 19. نظافت کلی ساختمان توسط کارفرما و در صورت توافق اولیه با پیمانکار
ساخت و ساز

ساخت و ساز

در صورتی که نیاز به ایجاد تغییر در نمای ساختمان دارید باید نمای ساختمان را تخریب کنید. به دلیل تخریبی که ایجاد می‌شود باید بخش‌هایی را که مخصوص رفت و آمد مردم است یک حفاظ بزنید تا عابرین پیاده، ماشین‌های پارک شده، کارگران در حال کار و ماشین‌های عبوری دچار آسیب نشوند.

 • پس از مراحل فوق ساختمان از نظر کم و کسری چک خواهد شد و مواردی را که مثل کلید و پریز و وسایلی که فراموش شده‌اند یا در حین اجرا دچار صدمه دیده‌اند رفع اشکال خواهند شد و کار به‌صورت دقیق تحویل کارفرما می‌شود.

بازسازی خانه‌های فرسوده

اغلب بازسازی خانه‌های فرسوده به دلیل نیاز به تعمیرات اساسی به دنبال آسیب دیدن یا وجود مشکلاتی در طراحی و ساخت اولیه در آن، انجام می‌شود. بازسازی خانه‌های فرسوده همچنین از قوانینی پیروی می‌کند که این قوانین همان گونه که از اسم آن پیداست مخصوص بازسازی ساختمان است.

هر گونه نوسازی در یک ساختمان باید طبق اصول و قوانینی از پیش تعیین شده، انجام شود. بهتر است پیش از بازسازی ساختمان خود به تمامی اصول و قوانین دقت لازم را داشته باشید.

گاهی اگر اصول و قواعد بازسازی ساختمان را رعایت نکنید، مجبور می‌شوید جریمه آن را پرداخت کنید. البته گاهی در صورت عدم رعایت قوانین بازسازی ساختمان شما مجبور به تخریب بخش ایجاد شده می‌شوید. جریمه‌های هر مورد از تخلفات ساختمانی با توجه به قوانین تصویب شده متفاوت است.

جهت انجام بازسازی ساختمان در اولین مرحله از پروژه بازسازی ساختمان خود باید نقشه کشی کامل ساختار موجود در ساختمان را تهیه کنید. در این نقشه باید تمامی اجزا و لوازم موجود ساختمانی را به دقت بررسی کنید.

نقشه کشی ساختمان خود را  توسط یک شرح دادن جامع و کامل همانند مشخصات کامل ساختمان، تعیین کاربری ساختمان و مصالح بنا، استاندارد قطعات، خدمات فنی، مشخصات تأسیساتی بنا و خصوصیات ساختاری ساختمان ادامه دهید.

اغلب بازسازی خانه‌های فرسوده به دلیل نیاز به تعمیرات اساسی به دنبال آسیب دیدن یا وجود مشکلاتی در طراحی و ساخت اولیه در آن، انجام می‌شود. بازسازی خانه‌های فرسوده همچنین از قوانینی پیروی می‌کند که این قوانین همان گونه که از اسم آن پیداست مخصوص بازسازی ساختمان است. هر گونه نوسازی در یک ساختمان باید طبق اصول و قوانینی از پیش تعیین شده، انجام شود.

در این نقشه کشی شما موظف هستید شرایط ساختمان و جزئیات مربوط به هر بخش از بنای خاص خود  مانند نمای ساختمان، سقف پلکان‌، زیر زمین، اتاق‌های خواب، پذیرایی، حال و آشپزخانه شرح دهید. سپس در انتهای نقشه کشی خود تمامی بخش‌هایی که معیوب هستند و قابل بازسازی نیستند تعیین و مشخص کنید.

ممکن است در بازسازی ساختمان خود تغییراتی را در نوع مصالحی که مصرف می‌کنید، انجام دهید. مصالح و بنای جدیدی که مصرف می‌کنید به تشخیص مجریان طرح و دلایل فنی می‌تواند در زمان‌های مختلف تغییر کند و هزینه آن متغیراست. هر نوع ضعف و تخریب پیش آمده در ساختمان شما خود را از طریق ترک برداشتن بنا و ایجاد صداهای بسیار خفیف نشان می‌دهد.

باید دقت داشته باشید صداهای مربوط به ترک برداشتن بنا بسیار خفیف و آرام است به همین دلیل باید دقت کافی را در مشاهده دیوارها داشته باشید تا منجر به یک حادثه بد و هزینه‌بر برای شما نشود.

تغییر کاربری ساختمان چگونه است؟

 • نوع استفاده از زمین، ساختمان و یا نوع فعالیتی که دریک قطعه زمین یا ساختمان که مالکیت آن  به صورت موقت یا دائم بر عهده شما است کاربری ساختمان نام دارد و می‌توان آن را تغییر کاربری داد.
 • طبق بند ۲۴ از ماده ۵۵ قانون شهرداری باید برای تمامی ساختمان‌های موجود در شهر پروانه ساخت صادر شود.
 • هنگامی که پروانه ساخت صادر می‌شود شهرداری باید نوع فعالیت ساختمان را در نظر بگیرد سپس پروانه آن را صادر کند و در صورت تغییر کاربری اطلاع داده شود.
 • ضمن آن که باید توجه داشته باشید هرگونه تغییر کاربری و تحول در نوع فعالیت یک ساختمان که مغایر با نوع پروانه ساخت آن باشد یک تخلف است.
 •  این امر که فعالیت ساختمانی با توجه به پروانه ساخت آن تغییر پیدا کند در واقع تغییر کاربری نام دارد.
 • یکی از مصادیق مغایرت احداث ساختمان با اصول شهرسازی نیز در واقع همین تغییر کاربری است.
 • رسیدگی به تخلفات تغییر کاربری در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است و این سازمان مسئول رسیدگی به آن است.
ساخت و ساز

ساخت و ساز

طرح بازسازی خانه‌های فرسوده

بافت فرسوده عمدتا در مناطق جنوبی و مرکزی تهران به چشم می‌خورد و برای بازسازی این بافت علاوه بر نوسازی ساختمان نیاز به ارتقای زیر ساخت‌ها نیز وجود دارد. از سال ۱۳۸۱ تا به امروز دولت برای بناها و خانه‌های فرسوده و از بین رفته تسهیلات و وام بافت فرسوده در نظر گرفته است و تا به امروز نیز این وام پا بر جا است چرا که با گذشت زمان خانه‌های قدیمی احتیاج به بازسازی و تعمیر پیدا می‌کنند و باید به آنها رسیدگی شود.

بافت فرسوده عمدتا در مناطق جنوبی و مرکزی تهران به چشم می‌خورد و برای بازسازی این بافت علاوه بر نوسازی ساختمان نیاز به ارتقای زیر ساخت‌ها نیز وجود دارد. از سال ۱۳۸۱ تا به امروز دولت برای بناها و خانه‌های فرسوده و از بین رفته تسهیلات و وام بافت فرسوده در نظر گرفته است و تا به امروز نیز این وام پا بر جا است چرا که با گذشت زمان خانه‌های قدیمی احتیاج به بازسازی و تعمیر پیدا می‌کنند و باید به آنها رسیدگی شود.

خانه‌هایی مشمول طرح استفاده از وام بافت فرسوده می‌شوند که شرایط زیر را داشته باشند:

 • ملک مورد نظر باید در محدوده‌های مشخص شده به عنوان بافت‌های فرسوده قرار داشته باشد. بدین معنی که اگر ملک شما در محدوده‌های بافت فرسوده قرار نداشته باشد، وام بافت فرسوده به شما تعلق نخواهد گرفت. طرح‌های بهسازی به تصویب رسیده، تعیین کننده محدوده‌های مورد نظر است.
 • ملک دارای بافت فرسوده اگر از نظر اقتصادی توجیه نشود، وام بافت فرسوده به آن تعلق نخواهد گرفت. کارشناسان بانک مسکن، وظیفه بررسی این موضوع را بر عهده دارند. در صورتی که پس از بررسی‌های دقیق پروژه، هزینه‌های آن توجیه اقتصادی برای بانک مسکن داشته باشد، با وام بافت فرسودگی شما موافقت خواهد شد.

وام بازسازی خانه‌های فرسوده

وام بازسازی خانه‌های فرسوده در سال ۱۳۹۹ توسط دولت افزایش یافته است و از سال ۱۳۹۶ باز آفرینی شهری در زمره فعالیت‌های مدیریت شهری قرار گرفته است. سود این وام‌ها ۱۳ درصد بوده و تا ۵۰ میلیون تومان تسهیلات سود ۹ درصد است و برای باقی آن سود ۱۸ درصد است و میانگین سود ۱۳ درصد می‌شود.

وام بازسازی خانه روستایی

بر اساس آمارها، در حال حاضر ۲۲۶ هزار واحد مسکونی روستایی در استان تهران وجود دارد که از این تعداد، ۱۴۳ هزار واحد که ۶۳ درصد از کل را شامل می‌شود، فرسوده و در برابر زلزله نامقاوم است. در اجرای طرح وام بازسازی خانه‌ روستایی، بنیاد مسکن، نظارت، نقشه و تخریب بافت فرسوده را به صورت رایگان انجام داده و ۵۰ میلیون تومان وام ۴ درصد با دو سال دوره تنفس و ۱۲ سال دوره بازپرداخت ارائه می‌کند.

بازسازی داخلی ساختمان و بازسازی نمای ساختمان چه تفاوتی دارند؟

در بازسازی داخلی همانطور که اشاره کردیم قسمت‌های مختلف داخل خانه با توجه به نیازی که به تعمیرات دارند؛ مورد بازسازی قرار می‌گیرند، اما در بازسازی نمای ساختمان با توجه به اینکه این روزها ساختمان‌ها مرتفع شده‌اند و از این لحاظ می‌توانند در صورت خرابی نما خطراتی را برای مردم به وجود بیاورند، نیازمند استفاده صحیح و نگهداری از آنها هستیم.

برای مثال یک نمای سنگی که در بخش وسیعی از ساختمان‌های مسکونی و همچنین اداری به چشم می‌خورد، بر اثر شرایط جوی و تغییرات آب و هوایی می‌تواند فرسوده شده و دچار ترک خوردگی و پوسیدگی شود.

 به همین دلیل هم باید برای بازسازی نمای ساختمان از پوشش‌های موجود یا تغییر بخش‌های آسیب دیده استفاده کرد. یکی از این پوشش‌های نما، استفاده از مایع ضد آب کننده نمای ساختمان است که با جذب به داخل سطح سنگ اجازه عبور آب باران را نمی‌دهد و به دنبال آن فعالیت‌های شیمیایی در سنگ به وجود نمی‌آید.

ساخت و ساز

ساخت و ساز

 وام بازسازی خانه‌های فرسوده در سال ۱۳۹۹ توسط دولت افزایش یافته است و از سال ۱۳۹۶ باز آفرینی شهری در زمره فعالیت‌های مدیریت شهری قرار گرفته است. سود این وام‌ها ۱۳ درصد بوده و تا ۵۰ میلیون تومان تسهیلات سود ۹ درصد است و برای باقی آن سود ۱۸ درصد است و میانگین سود ۱۳ درصد می‌شود.

برق‌کشی ساختمان را چگونه و از کجا آغاز کنیم؟

برق‌کشی ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحل از مراحل ساخت ساختمان هست. نحوه برق‌کشی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا سیم‌کشی اشتباه برق در ساختمان مشکلات بسیاری را به همراه آورده که بسیاری از آنها خطرناک بوده و ممکن است خسارات جانی و مالی بسیاری را به همراه بیاورد، بنابراین برای پیشگیری از خسارت‌های فوق برق‌کار ساختمان می‌بایست از مهارت لازم و کافی برخوردار باشد.

روش‌های برق‌کشی ساختمان

یکی از مهم‌ترین موضوعات در برق کشی ساختمان انتخاب روش برق‌کشی هست. به طور کلی برق‌کشی در ساختمان به دو روش برق‌کشی ساختمان به روش روکار و برق‌کشی به روش تو کار وجود دارد.

در برق‌کشی ساختمان به روش روکار کلیه سیم‌های برق ساختمان از روی دیوار رد شده و قابل‌ مشاهده هست. برای پوشیده‌شدن سیم‌های برق در این روش از داکت استفاده می‌شود.

در برق‌کشی به روش توکار برخلاف روش روکار کلیه سیم‌های برق از داخل دیوار ساختمان و از زیر گچ و سیمان‌ها رد می‌شود. در این روش هیچ‌ یک از سیم‌های برق دیده نمی‌شود و نسبت به روش روکار متداول‌تر است.

اصول برق‌کشی ساختمان

برق‌کار حرفه‌ای ساختمان می‌بایست با اصول برق‌کشی در ساختمان آشنا بوده و آنها را اجرا کند. رعایت اصول سیم‌کشی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است، در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین اصول برق‌کشی در ساختمان می‌پردازیم:

ﻧﺴﺒﺖ ﻗﻄﺮ داﺧﻠﻲ ﻟﻮﻟﻪ ﺑﻪ ﻗﻄﺮ دﺳﺘﻪ سیم‌ها حداقل ۱.۳ باشد.

لوله‌ها ﺑﺎﻳﺪ در ﻫﻨﮕﺎم ﻧﺼﺐ ﺧﺎﻟﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ.

ﻓﻘـﻂ ﺑـﺎ اﺳـﺘﻔﺎده از لوله‌های ﻓﻮﻻدی ﻳﺎ ﭘﻼﺳﺘﻴﻜﻲ ﻣﺪارﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ در زﻳﺮ کف‌ها ﻗﺮار می‌گیرند ﺑﺎﻳـﺪ ﺻﻠﺐ اﺟﺮا ﺷﻮﻧﺪ.

نباید بیش از چهار خم ۹۰ درجه در ﻃﻮل ﻫﺮ قسمت از لوله‌کشی ﻛﻪ ﺑﻴﻦ دو جعبه‌تقسیم ﻳـﺎ وسیله‌ای ﻣـﺸﺎﺑﻪ قرار دارد وجود داشته باشد.

اﺳﺘﻔﺎده از ﻟﻮﻟﻪﺑﺮ در لوله‌کشی‌ها ﻣﻤﻨﻮع اﺳﺖ.

ﺗﻐﻴﻴﺮ ﻧﻮع ﻟﻮﻟﻪ ﺑﺪون ﺗﻌﺒﻴﻪ ﻧﻮﻋﻲ ﺟﻌﺒـﻪ در ﻣﺤﻞ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﻣﻤﻨﻮع اﺳﺖ.

سیم‌های استفاده‌شده در سیم‌کشی‌ها باید تا مقطع ۱۰ میلی‌متر مربع از نوع تک مفتولی با عایق‌بندی پی‌وی‌سی باشد.

ﭘﻴﭽﻴﺪن سیم‌ها ﺑﻪ دورهم ﺑﺮای اﻳﺠﺎد اﺗﺼﺎل اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﻣﻤﻨﻮع اﺳﺖ.

اﻧﺠﺎم ﺳﻴﻢ‌کشی‌های روﻛﺎر ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از سیم‌های ﭼﻨـﺪﻻیه ﻣﺎﻧﻨـﺪ ﺑﻨـﺪﻫﺎی اﻛﻴﺪا ﻣﻤﻨﻮع اﺳﺖ.

و بسیاری از موارد دیگر

برق

برق

مراحل برق کشی ساختمان

پس از آشنایی با اصول برق کشی در ساختمان برق‌کار حرفه‌ای می‌بایست با آگاهی از مراحل برق کشی در ساختمان اقدام به سیم کشی کند. مراحل برق کشی در ساختمان عبارتند از:

پیش از کف سازی و کاشی‌کاری و سفیدکاری دیوار

نقشه برق ساختمان را بکشید

تراز کردن قوطی کلیدها و شیار زدن مسیر لوله‌ها

کندن قوطی کلیدها و سوراخ کردن محل روشنائی سقفی

اجرای لوله برق گذاری

پوشاندن لوله‌های برق

نصب جعبه‌فیوز، آنتن، ماهواره و تلفن

تامین ارتینگ ساختمان

گذاشتن لوله فولادی

بعد از کف سازی و کاشی‌کاری و سفیدکاری دیوار

تمیز کردن قوطی کلیدها

سیم گذاشتن در لوله پولیکاها

گذاشتن کابل شیلد دار برای بلندگوها

کابل‌کشی برق، کابل‌کشی تلفن، آنتن، ماهواره و آیفون

انجام اتصالات سر سیم‌ها

قلع اندود و عایق‌کاری کل اتصالات

بعد از نقاشی و کف تمام‌شده

بستن کلیه کلید و پریها

بستن ترمینال بر روی سر سیم‌ها

نصب دتکتورهای دود و شستی

نصب آیفون تصویری، آنتن مرکزی، نور مخفی‌ها و غیره

نصب پایه سینی برق بر روی دیوار

نصب لوله زیرسینی برق

تعدادی از مشتریان

شرکت تاسیساتی و ساختمانی آروین آزما آرتا با سالها سابقه درخشان و خدمت گزاری صادقانه به همشهریان و هموطنان عزیز جهت اطمینان شما اعلام می‌نماید که این افتخار را داشته است که در خدمات سازمان ها و افراد زیر باشد . امید است که خدمتگزاری پیمانکاری ساختمانی به سازمانهای کوچک و بزرگ و افراد سرشناس و مورد اعتماد مردم زمینه اعتماد بیشتر را برایشان فراهم آورد.

دریافت مشاوره رایگان

اگر پروژه ساختمانی داشتید میتوانید از ما کمک بگیرید.